Srpsko roze za slatku Aljasku!

Srpsko roze za slatku Aljasku!

Proleće je, a i moj prijatelj Nikola se vratio sa broda. Nismo se videli šest meseci i sada je prilika da jedan sunčani dan provedemo u šetnji obalom Dunava. Obojica smo strastveni zaljubljenici u hranu. Nikola mi priča kakva je sva jela i vina probao na putu oko Sveta. Poznajući njegovu strast za dobrim dezertom i još boljm vinima, rešio sam da mu pripremio iznenađenje.  

U pitanju je desert „Pečena Aljaska”.

Nikola-RoseIznenađenje za Nikolu

Naime, kroz razgovor sam saznao da je plovio pored Aljaske i da mu je to bilo nezaboravno iskustvo. Uz slatkiš sam izneo i dva fino rashlađena rozea, što se njemu učinilo prvo kao malo čudan spoj, da bi na kraju rekao da bolju kombinaciju odavno nije probao!

Rose-Radovanovic

Nikola se odlučio za Rose 2012. Podruma Radovanović iz Šumadije. Njemu je ovo vino bilo favorit, jer je voćno, džemasto i izrazite slasti, tako da mu se ta kupaža kabrene sovinjona i merloa činila kao odličan spoj sa sladoledom i filom od belanaca u desertu.

Mina-rose

Ja sam uz „Aljasku” pio Rose Minna 2012. vinarije Stemina iz Trstenika, napravljen od pino noara koji sa svojom svežinom i ukusom jagode predstavlja apsolutno savršen spoj sa čokoladnim biskvitom, sladoledom od vanile i kremom od belanaca.

Mislim da smo, u stvari, obojica bili prijatno iznenađeni postignutim efektom koji je izazvala ova kombinacija vina i poslastice. Kada smo sve slistili, samo je prokomentarisao: „Svuda prođi, svojoj kući dođi”!

Potpuno primerena trenutku.
Živeli!

PEČENA ALJASKA

Sastojci za biskvit:

- 100 gr čokolade za kuvanje
- 100 gr maslaca
- 60 gr brašna
- 100 gr mlevenih oraha
-  40 gr kakao
- 150 gr šećera
-  4 jaja
-  1 vanilin šećer
-  1 prašak za pecivo

Sastojci za sladoled:

- 4 jaja
- 6 kašika šećera
- 200 ml slatke pavlake
- 1 štapić vanile
- 2 šlag pene
- 250 ml mleka
- prstohvat soli

Krema od belanaca (swiss meringue)

- 6 belanaca
- 300gr šećera

Priprema sladoleda:

Potrebno je razdvojiti žumanca i belanca, pa belanca umutiti sa par zrna soli, tek toliko da se čvršće umute. Žumanca treba umutiti sa šest kašika šećera i semenkama iz štapića vanile i nekoliko minuta prokuvati na pari.

U ohladjen krem od žumanaca dodati belanca, lagano sjediniti, pa dodati dva umućena šlaga sa mlekom. Na kraju dodati krem od slatke pavlake, sve sjediniti najmanjom brzinom miksera i smesu ostaviti u zamrzivač 4-5 sati.

Priprema biskvita:

Na pari otopiti čokoladu u maslac. Penasto umutiti jaja sa šećerom i vanilinim šećerom, dodati brašno, kakao, mlevene bademe i prašak za pecivo, pa otopljenu čokoladu i maslac. Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180 stepeni oko 30 minuta.

Ohlađeni biskvit iseći kružnim kalupom, na svaki staviti po jednu kuglu sladoleda i ostaviti pola sata u zamrzivaču.

Priprema kreme od belanaca (swiss meringue):

Belanaca i šećer ručno umutiti da se sjedine i da smesa bude prozirna, na pari mešati belanca i šećer dok temperatura krema ne bude 120 stepeni. Smesu skinuti sa pare i mutiti mikserom najvećom brzinom dok se krem ne ohladi, oko 15 min.

Kremu od belanaca naneti na biskvit i sladoled, a vrhove odnosno kremu zapeći brenerom.

nazad na vrh

Srodni tekstovi